Kadın Özel Dosyası | Beyza Yazar

Kadın Özel Dosyası tarafından yazıldı. Aktif .

 

Ve bir sabah gözlerini yine kederle açtı kadın. Dokununca canının yandığı bir yeri yoktu, fakat çokça örselenmiş duyguları vardı. Unutmaya çalıştı, kabullenmeye çalıştı ve en fenası; içselleştirmeye çalıştı. Biraz doğrulup bir müddet düşündü yatağında. Düşünceler sarmalından kurtulamayacağını anladı, kahvaltıyı hazırlayıp günlük işlerine girişti.

...

Kadın ve şiddet deyince ilk olarak akla fiziksel şiddetin gelmesi kabul edilebilir olsa da psikolojik şiddetin de hafife alınmayacak ölçüde tahribata neden olduğu su götürmez bir gerçektir. Fiziksel şiddete nazaran sonuçlarının ve etkilerinin gözle görülemez oluşu, kendini çok çeşitli formlarda gösterebilen şiddet olgusunun formlarından biri olan psikolojik şiddetin ikinci plana atılmasına neden olmuştur.

Psikolojik şiddet kendini yaşamın hemen hemen her anında gösterebilir; sokakta, iş hayatında, okulda, evde, trafikte, alışverişte... Kınama, aşağılama, değersiz hissettirme, kaba davranma, alay etme, fikrini yahut hissini ifade etmeye olanak vermeme, kadının ortaya çıkardığı güzellikleri adeta bu onun vazifesiymiş gibi tavır sergileme, her fırsatta eleştirme, hakir görme gibi şekillere bürünerek karşımıza çıkan psikolojik şiddet, kimi zaman farkında bile olunmaksızın uygulanır. Bu kadar normalleşmesinin altında yatan sebepler duruma göre değişiklik gösterse de farklı coğrafyalara, farklı eğitim seviyelerine, farklı yaş gruplarına bakıldığında neticelerin benzer olduğu görülür. Kültürün, eğitimin, olgunlaşmanın dahi önüne geçemediği psikolojik şiddet, üstüne bir de bu şiddete maruz kalan kadının durumu kabullenmeye başlamasıyla içinden çıkılması güç hale gelir. Kadına yönelik her bir psikolojik vuruş, kabullenmeyle birlikte o vuruş için kalpte açılan yere yerleşir. Telafisi yapılmamış olan bu darbelerle mutsuz, dertli, potansiyelinin farkına varamayan özgüvensiz kadınlar ortaya çıkar; ve tabii toplumlar.

Avucunda bir toplum yetiştiren kadına, muhatapları tarafından -elbette yalnız erkekleri kastetmeyerek!- gösterilen muamele değişmediği ve kadının gerçek değeri anlaşılıp kadına hissettirilmediği sürece öyle görünüyor ki ideal toplum düzeni veya daha temel bazda ideal aile düzeni ütopyalarda kalmaya devam edecek. Evet, kadın, önceki devirlerde olduğu gibi bu devirde de dominonun ilk taşı yani kilit taşı olmayı sürdürecek.

...

Ve bir gece daha gözlerini umut ederek yumdu kadın. Dokunmaya çalışsa ulaşamadığı fakat en azından onu uyurken huzura erdirecek o hissiyatla. Yumdu. Uyudu. Unuttu.

Beyza Yazar

 

 

Online dergiler Online dergiler