The Hukukçu

Said Doğrul tarafından yazıldı. Aktif .

 

Hukuk fakültesini tutturan dostlar, tebrik ederim. Biraz vaktiniz varsa laflayalım. Diploması 'pahalı' bir bölümü kazandınız; dökülen saç telleri ve büyüyen göz torbalarını 4 (+∞) taksitle ödetiyorlar. Boyun ve sırt ağrıları tarifeye dâhil. Yine de kaz-tavuk ticaretinin tafsilatına pek girmeyelim. Omlet yapmak için yumurta kırmak gerek, biliyorsunuz.

Amfide sıra arkadaşınız olabilecek birkaç elemandan bahsedeceğim: the Hukukçu. Prizde unutulmuş gayeleri, bünyelerini ele geçirmiş olan bu hanzadelerin titrinden mücerret bir kimliği yoktur. Tek kelimeyle hırslı, iki kelimeyle çok hırslıdırlar. Duyguları tek şeritlidir, kişisel ilişkilerini 'sollama' kıstasıyla ele alırlar. Hobi olarak kuyu kazarlar. Kalın hukuk kitapları pazularını şişirir; ve evet, bilmek değil, bilinmek için okurlar.

Meslekî ihtirasın Alplerinde Heidi gibi koşturadursunlar, sorun değil. Arkadaş gibi davranıp, ertesi gün gıyabınızda cenaze namazınızı kıldırırlar; hadi neyse. Doktrine soyadı zımbalamakla ömür tüketirler, canıma com com.

Sıkıntı, hayatın merkezine mevzilenen bilgi ve bilmişliğin "kutsiyet" zırhını kuşanmasıyla başlıyor. Mesleğe ilişkin teraküm/yığılım, yaşamı idamenin aracıdır; sıfatın şahsiyetle özdeşleşerek, bizâtihi 'amaç' addolunması, insanı diğer kutsal olgulara karşı kör ediyor. Pozitif hukuk metinlerini tek dikişte hıfzeden ve zahiren başarı elde eden "the Hukukçu", normatif uzman perspektifiyle toplumu okumaya başlıyor. [Sözgelimi, 'sünnet' geleneği, Ceza Hukuku kitaplarında, mevzuatın tilcik yığınına uygun surette "kasten yaralama suçu" kabul edilir] Etrafınızda dolanan koltuk kabartısı dayılara bakın: Resmî gazete suratlı, değişime kapalı ve bireyin karşısında devleti korumaya mütemayil kanun adamları... 

Günümüzde hukuk eğitimi, felsefî arkaplanı göz ardı etmeyen ve nihaî hedef olan adalete yönlendiren bir minval izlemez; bilakis, ezberlettiği kertede 'yüce kanunkoyucu' algısının inşasına hizmet eder.

Kısacası cancağzım, kanunlar, üç-beş milletvekilinin mendil sallamasıyla kabul edilir, unutma. Ekseriyetle, devletin minare kılıfıdır. Ve "güçlülerin delip geçtiği, zayıfların takılı kaldığı bir örümcek ağıdır". Çift çekirdekli bir hayat yaşa; zihninde, okuyacağın hukukdışı kitaplarla örülmüş bir süzgeç olsun. "The Hukukçu" yavrugenlerden ise Allah hepimizi korusun.

Yazar Hakkında

Said Doğrul

Said Doğrul

İlk ve orta öğrenimini, gözünü açtığı şehirde tamamladı. Hukuk okumak üzere Bursa akvaryumundan İstanbul deryasına kulaç attı. Bir müddet tiyatro ile oyalandı, üç-beş kısa filmimsi çekti. İstanbul Üniversitesi Kamu Hukuku yüksek lisans programında temaşager, aynı kurumda Sosyoloji lisans talebesi. Sıfat değil, eylem olarak ‘yazar’lığını, editörlüğünü de yaptığı Fikir Adası e-dergisinin yanı sıra, sair süreli yayınlarda sürdürüyor. Şu an ise uzak ülkelerde, davulun sesinin geldiği yeri bulmaya çalışıyor. İleride cennetlik olmak istiyor.

 

Kafa Kâğıdı:       |  

Online dergiler Online dergiler