Şehir Özel Dosyası | Ahmet Kaynar

Ahmet Kaynar tarafından yazıldı. Aktif .

 

Dedesi İstanbul'da doğmuş olsa da, hiç bir çocuk İstanbul'lu değildir. Çünkü burası o çocuğa ait değildir, kendisini asla buraya ait hissedemeyecektir. Hiç bir yeşilliği yok ki İstanbul'un, hayaller kursun çocuk sırt üstü yatarak; saksılar dışında toprağı kalmadı ki Payitaht'ın, ölen kuşunu gömsün; aylarca her geçtiğinde, kafesin bile renklerini hatırlasın. Parkı bile kalmadı ki, âşık olduğunda gidip şiirler yazsın, yazdıkça umutlansın...

 

Ahhh! Sonra zaman geçti ve bu çocuklar büyüdü... Bir çokları gibi şehrini sadece çalışırken kullanacağı iş elbisesi gibi gördü. Köyündeki evinin merdiven mermerini bile özenle seçerken, şehirdeki apartmanına sıva bile yaptırmadı. Nasılsa taşınacağım diyerek, 3 kuruş kazanınca berbat kenar mahallere, çirkin inşaatlar dikti. Yaşadığı yeri kiralanmış futbolcu edasıyla izleyen bu büyümüşler ordusu, az para kazanınca gittikleri yeri de sevmedi, sevemedi. Daha kaliteli bir iş kıyafeti giymiş gibi davrandı. Ve sonra her gittiği yere kenar mahallesini taşıdı, İstanbul'u yarattı... Evlerini gelecek nesiller bile beğensin diye değil, krediye uygunluğa göre tasarladı.

 

İstanbul, herkesin inatla ve umutla geldiği; ama sadece bazılarının kendine ait kabul ettiği lanet şehir... Seni o kadar seviyorum ki, her sokağını seni baştan aşağı yıkmayı hayal ederek adımlıyorum.

Ahmet Kaynar

Yazar Hakkında

Ahmet Kaynar

Ahmet Kaynar

Stajyer avukat, profesyonel otostopçu. Nedendir bilinmez ama, ananelerin pek sevdiği bir adamdır. Yaşarsa hayatın çok güzel olacağına inanır. Hayattaki en büyük başarısı doksanlarda doğmaktır. Bir çift güzel göze her şeyi bırakabilir. Hatta yakın zamanda o gözleri bulmak için Doğu Çin denizine doğru yola çıkabilir. Hayatın, uğruna iki satır okunacak kadar değerli olduğunu bilir. Öyle görünür ki, ikilemleriyle ölüp gidecektir.

Not: Yukarıdaki satırların her hakkı saklıdır. Zira Ahmet, su gibi biridir. Katı, gaz ve sıvı halde bulunabilir. Niteliği ve niceliği o haline göre değişebilir. İyi bir çocuk olursanız sizinle halay bile çekebilir.

Kafa Kâğıdı:       

Online dergiler Online dergiler