Barış Özel Dosyası | Burak Demiryakan

Barış Özel Dosyası tarafından yazıldı. Aktif .

 

Barışı nasıl anlatmalı?

Böyle büyük ve soyut kelimelerin anlamlarını daraltmayı seviyoruz. Gurur var mesela bir de. Önüne koyulan garip sıfatlarla da bilinir, milli gurur gibi. İçindeki bütün farklılıklarıyla bize üstünde şarkılar, şiirler, masallar yazdırtan bu yarım yamalak coğrafyada barış denkleminin değişkenlerinden biri oldu gurur. Milli gurur.

Daha güzel değişkenler beklerdim oysa ben. Şimdi işin içinden çıkamıyoruz. Her kavrama yüklenen bütün anlamları gözden geçirmenin vakti geldi artık. Arkamıza dönüp, ilişkimizdeki sorun ne bakmanın. Ayrılmadan, kavga etmeden, konuşarak şöyle ağız tadıyla gurursuzca yaşamanın.

Fırsat kelimesini kullanmayı sevmem, modern ekonomiden bir armağandır çünkü kelime alışkanlıklarımıza; ama bu bir fırsat. Konuşmak kime zarar vermiş, bir düşün. Ölümü ve savaşı övenler eğer bunları senin için yaptıklarını söylüyorlarsa ortada mutlaka bir sorun vardır, düşün. Birine vurarak nasıl anlatabilirsin derdini, düşün. Tanışalım, konuşalım, barışalım. Çünkü halklar kardeş değil, sevgilidir. Bir düşün.

Burak Demiryakan

 

Online dergiler Online dergiler