Barış Özel Dosyası | Ahmet Derya

Barış Özel Dosyası tarafından yazıldı. Aktif .

 

Barış ya da asıl manayı anlamak için sulh, savaşın karşıt anlamı demek değildir sadece. Sulh gülümsemektir bebeklere, bebek masumiyetinde olmasak bile. Sulh sarılmaktır eşimize, dostumuza sımsıkı mecazi ve gerçek. Sulh yoldaki taşı kaldırmaktır olduğu yerden. Selam vermek, hal-hatır sormak, sıkıntılı günlerinde tanış olduğun insanların yanında olmaktır sulh.

Sulh vatanlarını terk etmek zorunda bırakılan insanları görünce, içinde bir sızı hissetmektir. Bir çatışma, bir cinayet, bir vefat haberi aldığında bu dünyaya veda edenin kim olduğunu bilmeksizin vicdanını yoklamak ve yerinde olduğundan emin olmaktır sulh.

Sulh "Allah düşmanımın başına vermesin" değil "Allah hiç kimsenin başına vermesin" şeklinde dua etmektir. Düşman kelimesinin tanımını bilmemektir sulh. Diğerkâmlık, iyi niyet, empati yapabilmektir sulh. İnsanların gönlünü hoş tutma, onları sevindirmektir. Tüm canlılara merhamet göstermektir sulh. Aç ve aciz bir hayvan, kuraklıktan şerha şerha yarılmış toprak görünce içinin ezilmesidir sulh. Bir zaman, nefes almayı bırakacağının farkında olmak ve ona göre yaşamaktır sulh. Sulh yararlı olmaktır beşeriyete, mahlûkata, eşyaya, medeniyete. Sulh başa gelene razı olmak, hamd etmektir her duruma. Kırılsan da kırmamak, haksızlığa uğrasan da hep Hakk’ın, hakların ve hakkaniyetin yanında olmaktır sulh. Gözyaşının gözden değil kalpten döküldüğüne inanmak, gözyaşı dökenin yanaklarını silmektir sulh.

Herkesin ötekileştirdiğini, beriki görmek, "Ötekine saygı göstermenin, Yaradan'ın tercihine saygı göstermek" olduğunun idrakinde olmaktır sulh. Büyüğümüzün söylediği gibi "Sulh hayırdır, hayır sulhtadır..." Rabbim sulhta olan, sulhta yürüyen, sulh düşünen, sulh yaşayan ve sulh içinde vefat eden kullarından eylesin...

Ahmet Derya

 

Online dergiler Online dergiler